A megfelelő fogápolás

A kutyák fogainak egészsége

Mi, a kisállatok gazdái sok mindent megteszünk, amikre mások csak kérdően felvonják a szemöldöküket, legyen szó ergonomikus kutyaágyról, sárga esőkabátról a csapadékos napokra, vagy a kiskutya fogainak megmosásáról. Ezeket csak a gazdik érthetik. De megvannak az okaink! 

Imádjuk a kisállatainkat, és szeretnénk, ha minél jobb életük lenne! Szóval beszéljünk egy fontos témáról: a kutyák fogainak egészségéről. Miért kell figyelni rá, és miért fontos a kutya átfogó jólléte számára.


Miért olyan fontos a kutyák fogainak egészsége?

Talán nehezen látjuk, miközben a kiskutyáink órákon át szundítanak az ágyon, de a kutyák a farkasoktól származnak, és örökölték az úgynevezett ollós harapást. Ez azt jelenti, hogy a kutyák mind a 42 fogukat használják a harapáshoz, fogáshoz, valamint a hús tépéséhez és rágásához. De a fogukat önmaguk ápolására és a többi kutyával való kommunikációra is használják. Nem valószínű, hogy egy hiányzó fog jelentősen hátrányos hatással lenne egy kutya életére, de a malokklúzió (a két fogsor hibás záródása) és a fogbetegségek már igen.

A főképp fajtiszta kutyáknál időnként előforduló egészségügyi problémák miatt, amelyek leginkább a rövid orrú kutyáknál, például a francia bulldogoknál és a mopszoknál fordulnak elő, néha nincs elég hely az állkapocsban az összes fog számára. Ez azt jelenti, hogy a kutyának nincs normális ollós harapása, és ez gyakran problémát jelent. Eközben más fajták, például az uszkár vagy a chihuahua genetikailag hajlamosak arra, hogy fogkő és lepedék képződjön. A gazdik nem sokat tehetnek a rosszul elhelyezkedő fogakért – azonkívül, hogy megbízható tenyésztővel működnek együtt, amikor fiatal korában megkapják a kiskutyát –, de más a helyzet, ha a kutya hajlamos arra, hogy fogköve képződjön.

A kutyák gazdáinak már az állat kölyökkorától be kell vezetniük néhány szokást az új bundás barátjukkal: rendszeres gyakorlattal elérhető, hogy a kisállat stressz és kényelmetlen érzés nélkül hagyja, hogy a gazdi belenézzen a szájába és megmossa a fogát. Akár kesztyűt, akár egy speciális ultrahangos fogkefét használ, fontos, hogy a kutya ismerje és elfogadja az eljárást. Kérdezze meg az állatorvosától, hogy milyen fogkrémet ajánl a kutyának, és sose használjon embereknek szánt fogkrémet, mert az árthat a kutyának.

EUKANUBA dry food

for healthy teeth

Discover now

A tünetek felismerése

A fogproblémák korai jelei:

Vannak tünetek, amiket Ön mint a kisállat gazdája könnyen felismerhet. Ezek közé tartoznak:

  • Kellemetlen szájszag, rossz lehelet
  • A fogak elszíneződése
  • Duzzanat vagy fájdalom a száj területén
  • Fogkő képződése (kemény foglepedék)
  • Fokozott nyáladzás

A komolyabb problémákat, például a fogfájást, gyakran a magatartás változásában lehet felismerni. Például előfordulhat, hogy a kutyát nem érdeklik a rágócsontok és a jutalomfalatok, vagy kisebb étvágyat mutat az étkezés idején.

De először is hogyan jelennek meg a tünetek? A táplálék rossz megválasztása vagy a fogak közötti ételmaradék lehetőséget ad a baktériumok szaporodására. A kutya nyálából származó ásványi anyagokból fogkő képződik és megtelepednek a baktériumok. A baktériumok közvetlenül a fogíny vonalánál rátapadnak a fogak aljára, így megtámadják az ínyt. A fogkőképződés és/vagy a bakteriális fertőzés fogínygyulladást és a fogíny visszahúzódását okozhatja. Ez súlyosabb esetekben érintheti az állkapocscsontot is, és visszahúzódhat a fogmeder területén. Az eredmény: fájdalom és a fog kihullása.

De a fogak egészsége nemcsak a kutya szájára van hatással. A száj/fogak területén lévő fertőzések a baktériumok fokozott szaporodásához vezethet a véráramban. Ez kedvezőtlen hatással lehet a létfontosságú szervekre. Érintett lehet a szív és a vesék, ugyanis ezek a szervek jobban el vannak látva vérrel.

Javaslataink a kutyák fogainak megfelelő ápolásához

A jó hír az, hogy sok egyszerű megelőző intézkedést tehet, amikkel elkerülhető, hogy a kutyája a fogkőképződés következményeitől szenvedjen.

Funkcionális rágófalatok

Számos rágófalat kapható, amelyeket közvetlenül fogápolásra terveztek, és hasznos ásványi anyagokkal segíthetnek csökkenteni, hogy a lepedékből fogkő keletkezzen. Vannak táplálékot, amelyek nem ajánlottak, például a nagytestű állatok teherviselő csontjai és az agancsok fogtöréshez vezethetnek. Ehhez hasonlóan baromfi- és sertéscsonttal sem szabad etetni a kutyát.

Nedves helyett inkább szárazeledel

Ami a fogak egészségét illeti, az a nedves eledel legnagyobb hátránya a szárazeledellel szemben, hogy azt kevésbé intenzíven rágja meg az állat. A szárazeledel rágása közbeni dörzshatás kezeli a lepedék lerakódását. Ügyeljen arra, hogy tápszem formájú szárazeledelt keressen, hogy a rágás közbeni dörzshatás tisztítsa a fogakat. Az EUKANUBA hatszögletű tápszemei tökéletesen szemléltetik, hogy milyen típusú forma támogatja a megfelelő szájhigiéniát.

Rendszeres fogápolás

Ha nem is minden nap, de legalább hetente egyszer meg kell tisztítani a fogakat (fogmosás). Az állatorvosnál végzett éves ellenőrzés keretében gondosan meg kell vizsgálni a kutya fogait, hogy probléma esetén időben közbe lehessen avatkozni.

Blog Headline lorem

Egészség 6 perc olvasási idő

Az egészséges bőr és szőrzet titka

Egészség 4 perc olvasási idő

Egészséges ízületek – aktív élet

Egészség 7 perc olvasási idő

Mitől kavarodik fel egy kutya gyomra?