Szerencsére a legtöbb esetben a gyomorproblémák visszavezethetők arra, hogy kutyája olyasmit evett, amit nem lett volna szabad. A kutyák természettől fogva kíváncsiak, és gyakran úgy fedezik fel az ismeretlen dolgokat, hogy megszagolják és szájukba is veszik őket. Ez elkerülhetetlenül ahhoz vezet, hogy vírusok és baktériumok kerülnek a gyomrukba, mert megérintettek, megrágtak vagy elfogyasztottak valamit. A legtöbb esetben, ha a kutyája egyébként jó formában van, és kölyökkorában egészséges emésztőrendszere és erős immunvédelme alakult ki, ezek az idegen anyagok szinte semmilyen hatással nincsenek rájuk.
A kutyák egészséges emésztése
A kutyák emésztőrendszere jelentős mértékben különbözik a miénktől. Mivel a kutyák maguk is nagyon különbözőek lehetnek méretüket tekintve, olyan eledelre van szükségük, ami nemcsak az életkorukat, de a fajtaméretüket is figyelembe veszi. Mivel húsevő ősöktől származnak, mint amilyen a farkas is, a bélrendszerük sokkal rövidebb, mint a miénk, nagyjából hatszorosa a testhosszuknak. Ezért olyan táplálékra van szükségük, mely könnyedén megemészthető abban a 7-10 órában, amíg az étel végighalad a tápcsatornán. Ha odafigyel kutyája emésztésére, segít neki megőrizni optimális kondícióját és hosszú, aktív életet ajándékozhat neki.
A legjobb étrend, amit adhat kutyájának, olyan minőségi eledel, mely speciálisan az ő igényeire van szabva. Olyan tápot keressen, melyekben antioxidánsok, prebiotikumok és fogtisztító ásványi anyagok is megtalálhatók.
Könnyen emészthető ételek
Némi rostbevitel ajánlott, mert az jót tesz a vastagbél egészségének, de a kutyák húsevők, ezért emésztésük az állati eredetű fehérjékre és zsírokra rendezkedett be. Ha olyan eledelt kapnak, mely minőségi állati eredetű fehérjében gazdag, az megkönnyíti a zavartalan emésztést, és ezáltal optimális kondíciót biztosít.
Ha az eledel túl sok olyan összetevőt tartalmaz, amit kutyája nem tud megemészteni, ezek a bélben megerjednek, és felfúvódást, laza székletet, vagy épp hasmenést okoznak. A minőségi kutyaeledeleket kifejezetten úgy állítják össze, hogy a lehető legjobban emészthetők legyenek.
Rostbevitel
A természetes rostok, például a cukorrépapép úgy támogatja kutyája emésztését, hogy előremozgatja az ételt a bélcsatornában. A prebiotikum-rostok, például a FOS (frukto-oligo-szacharidok) elősegíti a jótékony bélbaktériumok termelődését (hasonlóan az emberi fogyasztásra szánt joghurtokhoz), így megőrzi az emésztőrendszer természetes egyensúlyát és erősíti az immunrendszert.
Próbáljon figyelni rá, hogy kutyája étrendje ne tartalmazzon túl sok rostot, 5%-nál nem többet, mert ez a többi tápanyag feldolgozásának kárára válhat. A jó emésztés legvilágosabb jele, ha kutyája széklete szilárd és egynemű.
Óvatosan a jutalomfalatokkal!
A túlzásba vitt, vagy nem neki való finomságok árthatnak is kutyájának. Ha a megszokottól eltérő dolgok kerülnek a kutya étrendjébe, vagy jutalomfalatként kapnak újdonságokat, az emésztésük felborulhat vagy lelassulhat, melyek eredményi egyformán kellemetlenek.
A tej ártalmas lehet, a csokoládé pedig egyenesen mérgező a kutyáknak. Sok, kereskedelemben kapható jutalomfalat tömve van kalóriákkal, így hízáshoz vezethetnek. A legtöbb kutya nagyon boldog akkor is, ha a szokásos eledeléből kap egy-két falatot, néhány dicsérő szóval kísérve.
Minél egyszerűbb, annál jobb
A kulcsszó, mellyel fenn tudja tartani kutyája emésztésének ideális állapotát, és ezáltal jó közérzetet biztosítani neki, a rendszeresség. Velünk ellentétben négylábú társaink nem vágynak étrendbeli változatosságra, nap nap után ugyanazzal az energikus lelkesedéssel üdvözlik az ételüket. Ha következetesen eteti kutyáját, vagyis ugyanakkora adagokat ugyanabból a minőségi eledelből, ugyanolyan időközönként, sokkal kisebb az esélye, hogy gyomorpanaszai alakuljanak ki. Az emésztésük ugyanis hatékony motorként működve tökéletesen meg tud birkózni az olyan típusú energiaforrással, melyre tervezték.
IRATKOZZON FEL HAVI SZAKÉRTŐI HÍRLEVELÜNKRE
Kövesse nyomon kutyája fejlődését fajtaméretéhez és korához igazodó havi étrendbeli és egészségügyi tippjeinkkel!