Sokan viszik magukkal nyaralni is kedvencüket, és bizony gyakran előfordul, hogy a négylábú családtag hasmenéses tüneteket mutat a nyaralás elején. Ez főleg akkor történhet meg, ha nem visszük magunkkal a megszokott tápot, mondván „nem cipeljük, majd a helyi boltban megvesszük”. Azonban, ha éppen nincs a közelben igényesebb szaküzlet vagy minőségi tápot is forgalmazó állatorvosi rendelő, akkor a közeli nagyáruházban biztosan nem tudjuk beszerezni a jó minőségű, megszokott tápot, így hirtelen tápváltásra ényszerítjük kedvencünket, aminek kellemetlen következményei lehetnek.

A hirtelen tápváltással ugyanis felborítjuk a normál bélflórát, emésztési zavarokat, sőt akár egyes kórokozók elszaporodását is kiválthatjuk, ami hasmenéshez vezethet. Ebben az esetben célszerű felkeresni a környékbeli állatorvosi rendelőt, gondoskodni a hasmenés csillapításról, folyadékpótlásról, a megfelelő prebiotikum tartalmú, diétáról, valamint a bélflóra helyreállítása érdekében a probiotikumok adagolásáról is. Érdemes tisztázni, miért is fontos a tápváltás megelőzése, az állandóság biztosítása, a gyakori tápváltogatás elkerülése, és mi a különbség a pre- és probiotikumok között.

 Ismerkedjünk meg a bélcsatornánkban élő mikrooga-nizmusokról és azok szerepéről. Tudott, hogy a bélcsatornában az emésztés - részben - emésztőenzimek segítségével zajlik. Az emésztőenzimek feladata az elfogyasztott táplálék feldolgozása, azaz, átalakítása, hogy alkalmassá váljon a bélfalon keresztül történő felszívódásra. A tápanyagok egy másik csoportját azonban nem az emésztőenzimjeink, hanem az emésztőcsatornában – főleg a vastagbélben- élő emésztőbaktériumok végzik. Ezek bontanak le egyes elfogyasztott tápanyagokat, teszik felszívódásra alkalmassá azokat.

  Ezek a baktériumok tehát hasznosak a gazdaszervezet számára, hiszen segítik az emésztést, miközben a baktériumok maguk is táplálékhoz jutnak. A gazdaszervezet és az emésztőbaktériumok tehát egyfajta társbérletben éldegélnek együtt, ahol a gazdaszervezet – pld. mi, vagy kutyánk, macskánk – szállítja a táplálékot a baktériumoknak, ők pedig ezért cserébe lebontják, így a gazdaszervezet hasznosítani azokat. Ezt az együttműködést zavarhatja meg a tápváltás, az emésztőbaktériumok hirtelen nem a megszokott tápanyagokat kapják, zavart szenved a megszokott emésztési folyamat.

  A növényi táplálékok, pld. a rostok emésztése baktériumok segítségével zajlik. A baktériumok lebontják a rostokat, ennek során zsírsavakat termelnek, ezek a zsírsavak pedig a gazdaszervezet bélhámsejtjeinek jelentenek energiaforrást, táplálékot. A rostok elfogyasztásával tehát - a baktériumok segítségével - tápláljuk a bélhámsejteket, melytől azok erősebbekké, nagyobbakká válnak, ezáltal nő az ember, kutya, macska, stb.bélcsatornájának felszívó felülete, javul a felszívódás, jobban hasznosítja a gazdaszervezet a különböző más tápanyagokat is. Mindeközben a bélbaktériumok is táplálékhoz jutnak, ezért azok is elszaporodnak és így kiszorítják a bélbe bejutó kórokozó csírákat. A kórokozók ugyanis nem képesek az ilyen. úgynevezett prebiotikus rostokat hasznosítani. Ebben a folyamatban van szerepük a pro és prebiotikumoknak. Probiotikum, a görög eredetű „pro bios” kifejezésből származik, melynek jelentése „az életért”. A probiotikumok tehát valamely oknál fogva az életet segítik, pontosabban az egészségünket Hasmenés -nyaralás alatt támogatják. Konkrétan a PRObiotikumok: élő mikroorganizmusok, melyek képesek a gazdaszervezet bélcsatornájában megtelepedni, ott elszaporodni és jótékonyan befolyásolni a gazdaszervezet állapotát. Ilyenek pld. a Lactobacillus, Bifidobacterium fajok, tehát élő baktériumok.

  A PREbiotikumok pedig olyan tápanyagok, szerves vegyületek, amelyek kedvező hatást gyakorolnak a gazdaszervezetre azáltal, hogy szelektíven fokozzák egyes - probiotikus - baktériumfajok szaporodását. Ilyenek pld. az olyan rostok, melyek csak egyes – a gazdaszervezetben élő, hasznos - bélbaktériumok számára jelentenek táplálékot, a kórokozóknak nem. Azt is mondhatjuk, hogy a prebiotikumok a probiotikumok táplálékai.
Azokat a készítményeket, melyek mind pro-, mind pedig prebiotikumokat tartalmaznak, szimbiotikumoknak nevezzük. A prebiotikumok jelentőségét az adja, hogy míg a probiotikumok előállítása, adagolása, sértetlen állapotban a vastagbélbe juttatása nehéz, - továbbá a hatás kiváltása érdekében folyamatosan adagolni kell nagy számban a probiotikus baktériumfajokat, - addig a prebiotikumok etetése egyszerűbb, a bélcsatorna megfelelő helyére való eljuttatása könnyebb. Ellenállóbbak a szervezet emésztőenzimjeivel szemben, így a mindennapi táplálék alkotórészei lehetnek.
Ilyenek a különböző prebiotikus rostokat tartalmazó növények, mint pld. hagyma, banán, cikória, fokhagyma, búza, csicsóka, póréhagyma, rozs, spárga, szója vagy pld. az emberi anyatej. A növényi alapanyagokból könnyen előállíthatók, egyik legismertebb és leggyakrabban alkalmazott képviselőjük a fructooligoszacharidok. A prebiotikumok szerepe a mindennapi táplálkozásban a következő: Vizsgálatok sora bizonyítja hogy a prebiotikumok fogyasztásával javul a bélcsatorna állapota, felszívó képessége.
Segítik a különböző tápanyagok, fehérjék, szénhidrátok, zsírok, sőt a vitaminok, ásványi anyagok, mikro és makroelemek felszívódását. Ugyannakor csökkentik a kórokozó baktériumok számát, hiszen az elszaporodó hasznos bélbaktériumok kiszorítják károsakat. Javítják a bél ellenállóképességét, segítik az immunrendszer működését. Több olyan krónikus hasmenéssel járó bélbetegség is ismert kutyáknál és macskáknál, melynek hátterében a bélflóra öszszetételének megváltozása, a jótékony baktériumok számának csökkenése és a kórokozók felszaporodása áll. Ezek a kórformák gyakran nem gyógyulnak, vagy -antibiotikumos kezelésre átmeneti javulás után – visszatérő hasmenéses tünetekkel járnak.
Prebiotikumos kezelésre azonban gyakran javulnak, tünetmentessé válnak. A prebiotikumoknak fontos szerepük van az idős, beteg, legyengült állatok emésztésének javításában
is.

 
A prebiotikus rostok ma már több, kiváló minőségű kutya és macskatáp alapvető, mellékhatásoktól mentes, ugyanakkor jótékony hatású természetes összetevői. Így megtalálhatók minden Eukanuba kutyatápban. Érdemesebb tehát a hirtelen tápváltást és annak kellemetlen következményeit megelőzni, és a csomagok közé még egy zsák -prebiotikumot tartalmazó – tápot is betenni. Igy zavartalanabb lesz a nyaralás mindenki számára.


Dr. Berkényi Tamás
Eukanuba
állatorvos
 

 

Hol vegyem meg?

Játékország

 

Időjárásjelentés

50°
10°
°F | °C
Clear
Humidity: 50%
Thu
Clear
36 | 63
2 | 17

Események

május 2012
V H K SZ CS P SZ
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2